Urywki. Rzecz o tekście zarzuconym powieści Adama Jerzego Czartoryskiego Pan Sędzia Deluty. Sceny z pierwszych lat panowania Stanisława Augusta (edycja nieznanego rękopisu)
Słowa kluczowe
Abstrakt
Powieść Adama Jerzego Czartoryskiego pt. Pan Sędzia Deluty po raz pierwszy została wydana w 2005 roku na podstawie rękopiśmiennej kopii tekstu wykonanej przez Leonarda Niedźwieckiego, sekretarza Czartoryskiego. Niemniej jednak autograf jest znacznie bogatszy. Zawartość jego pierwszych dziewięciu kart – Czartoryski nazwał je „urywkami” – pozostaje w związku z powieścią, pomimo że wydaje się jedynie „tekstem pobocznym”. Fragment ten oczekiwał na wydanie do dziś. Co więcej, nigdy dotąd nie został odnotowany w żadnej pracy badawczej. Celem artykułu jest edycja tej cząstki zapomnianej lub nawet nieznanej prozy, która może nie wydaje się bez znaczenia dla wnikliwej analizy, interpretacji oraz zrozumienia całej książki Czartoryskiego.
Bibliografia
LITERATURA CYTOWANA
Czartoryski A. J., Pan Sędzia Deluty. Sceny z pierwszych lat panowania Stanisława Augusta, autograf Rkps Biblioteki XX. Czartoryskich w Krakowie, sygn. 6219 IV.
[Google Scholar]
Czartoryski A. J., Pan Sędzia Deluty. Sceny z pierwszych lat panowania Stanisława Augusta, kopia, rkps Biblioteki XX. Czartoryskich w Krakowie, sygn. 6220 II.
[Google Scholar]
Czartoryski A. J., Pan Sędzia Deluty. Sceny z pierwszych lat panowania Stanisława Augusta, oprac. R. Sokoloski, Lublin-Ottawa 2005.
[Google Scholar]
Czartoryski A. J., Poematy i wiersze, oprac. S. Kufel, Zielona Góra 2003. Polski Słownik Biograficzny, t. XXII/4, z. 95, Warszawa 1977.
[Google Scholar]
Podgląd
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Kategorie
Prawa autorskie & Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (a). Co do zasady – autorzy, niebędący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, zachowują prawa autorskie, w tym prawa wydawnicze do artykułów, bez żadnych ograniczeń.
Prawa autorskie (b). Co do zasady – autorzy, będący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie zachowują praw autorskich, w tym praw wydawniczych do artykułów. W takich przypadkach właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Zielonogórski.