Sienkiewicz w świecie przedmiotów – osobiste zapiski pisarza o modzie i architekturze
Słowa kluczowe
Abstrakt
Autorka stara się przybliżyć Sienkiewicza jako osobę zainteresowaną człowiekiem i otoczeniem na poziomie estetycznym. Pisarz w swojej korespondencji pozostawił wiele śladów organizowania przez siebie przestrzeni domowej: wyposażał mieszkania, przywoził z podróży sprzęty, które potem służyły jako wystrój jego domów. Podobnie działo się z ubiorami kupowanymi wielokrotnie dla siebie, rodziny i przyjaciół. Zagadnienia te stały się przedmiotem relacji listownych Sienkiewicza, co pozwala na analizę jego skłonności, przyzwyczajeń i wrażliwości estetycznej.
Bibliografia
LITERATURA CYTOWANA
Borkowska G., Pozytywiści i inni, Warszawa 1996.
[Google Scholar]
Koziołek R., wypowiedź z 14 III 2016, [w:] „Klub Trójki”, audycja Polskiego Radia, prowadzący Dariusz Bugalski, data dostępu: 15 III 2016, godz. 18.30.
[Google Scholar]
Sienkiewicz H., Listy, t. II, cz. 1-2, wstęp i oprac. M. Bokszczanin, Warszawa 1996.
[Google Scholar]
Sienkiewicz H., Listy, t. IV, cz. 1, 3, wstęp i oprac. M. Bokszczanin, Warszawa 2008.
[Google Scholar]
Stępnik K., Henryk Sienkiewicz. Studia z mikrobiografistyki prasowej, Lublin 2016.
[Google Scholar]
W Oblęgorku, „Gazeta Kielecka” 1903, nr 81 (14 X).
[Google Scholar]
Podgląd
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Kategorie
Prawa autorskie & Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (a). Co do zasady – autorzy, niebędący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, zachowują prawa autorskie, w tym prawa wydawnicze do artykułów, bez żadnych ograniczeń.
Prawa autorskie (b). Co do zasady – autorzy, będący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie zachowują praw autorskich, w tym praw wydawniczych do artykułów. W takich przypadkach właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Zielonogórski.