Wpływ Pana Tadeusza na polskie pamiętnikarstwo (na przykładzie wspomnień Aleksandra Jełowickiego)
Słowa kluczowe
Abstrakt
Adam Mickiewicz w imieniu Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich wystosował do polskich emigrantów we Francji odezwę zachęcającą do spisywania wspomnień powstańczych. Artykuł omawia powstałe z tej inspiracji prace opublikowane przez Feliksa Wrotnowskiego oraz dokumentuje tezę, że część Moich wspomnień Aleksandra Jełowickiego jest nieco spóźnioną odpowiedzią na apel Mickiewicza. Natomiast część pamiętnika dotycząca dzieciństwa i młodości paryskiego wydawcy była wyraźnie sytuowana w kontekście Pana Tadeusza. Polskie pamiętniki powstałe we Francji w latach trzydziestych XIX wieku stały się wzorcem dla kolejnego pokolenia zaangażowanego w zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.
Bibliografia
LITERATURA CYTOWANA
Bachórz J., Pamiętnik w polskiej kulturze romantycznej, w: Prace ofiarowane Henrykowi Markiewiczowi, red. T. Weiss, Kraków 1984.
[Google Scholar]
Dernałowicz M., Pamiętnikarstwo, w: Słownik literatury polskiej XIX wieku, red. J. Bachórz i A. Kowalczykowa, Wrocław 1991.
[Google Scholar]
Drewnicki L., Za moich czasów, wstęp i przypisy J. Dutkiewicz, Warszawa 1971.
[Google Scholar]
Jełowicki A., Listy do Ksaweryny. Listy do Ksaweryny Chodkiewiczowej z lat 1832-1839, przeł. z fr. M. Fredro-Boniecka, oprac. i wstęp F. German, Warszawa 1964.
[Google Scholar]
Jełowicki A., Moje wspomnienia, Warszawa 1970.
[Google Scholar]
Klechta J., Powstaniec. Tułacz. Kapłan. Ks. Aleksander Jełowicki (1804-1877), pierwszy rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, Paryż 2004.
[Google Scholar]
Krasiński Z., Listy do Konstantego Gaszyńskiego, oprac. i wstep Z. Sudolski, Warszawa 1971.
[Google Scholar]
Mickiewicz A., Dzieła. Wydanie Rocznicowe, t. 6: Pisma filomackie. Pisma polityczne z lat 1832-1834, oprac. M. Witkowski, C. Zgorzelski, przy współpracy A. Paluchowskiego, do druku przygot. T. Winek, Warszawa 2000.
[Google Scholar]
„Przegląd Polski” 1877, t. 44.
[Google Scholar]
„Rocznik Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu” 1870-1872 i 1873-1878.
[Google Scholar]
Wiek XIX. Sto lat myśli polskiej. Życiorysy, streszczenia, wyjątki, red. B. Chlebowski i in., t. 6, Warszawa 1911.
[Google Scholar]
Wrotnowski F., Powstanie na Wołyniu, Podolu i Ukrainie w roku 1831. Opisane podług podań dowódców i współuczestników tegoż powstania, Paryż 1837-1838, wyd. 2: Lipsk 1875.
[Google Scholar]
Zbiór pamiętników o powstaniu Litwy w roku 1831, ułożony przez F. Wrotnowskiego, Paryż 1835, wyd. 2: Lipsk 1875.
[Google Scholar]
Podgląd
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Kategorie
Prawa autorskie & Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (a). Co do zasady – autorzy, niebędący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, zachowują prawa autorskie, w tym prawa wydawnicze do artykułów, bez żadnych ograniczeń.
Prawa autorskie (b). Co do zasady – autorzy, będący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie zachowują praw autorskich, w tym praw wydawniczych do artykułów. W takich przypadkach właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Zielonogórski.