Kody geopolityczne w szkicach politycznych Józefa Conrada Korzeniowskiego
Słowa kluczowe
Abstrakt
Józef Conrad Korzeniowski, wybitny polski pisarz zamieszkujący w imperium brytyjskim, pozostał polskim patriotą. Wybuch pierwszej wojny światowej oznaczał zmianę sytuacji politycznej w Europie, a tym samym szansę na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Państwo polskie nie istniało od ponad stu lat po rozbiorze dokonanym przez Niemcy, Austrię i Rosję. Analizie sytuacji Polaków oraz perspektywom odzyskania niepodległości Conrad poświęcił dwa szkice polityczne. The Crime of Partition był tekstem skierowanym do odbiorcy literatury, także czytelnika polskiego. Akcent w tym szkicu położono na aspekt moralny. Conrad wskazał na przynależność Polski do kultury Zachodu i na niesprawiedliwość dziejową. Wrogiem Polski była autorytarna Rosja. Tekst A Note on the Polish Problem powstał w 1916 roku i był skierowany do rządu brytyjskiego, dlatego też argumentacja pisarza proszącego o wsparcie w restytucji państwa polskiego była polityczna i wskazywała na korzyści dla Brytyjczyków. Ze względu na istnienie ententy Conrad za sojuszników uznał Brytanię, Francję i Rosję, jako głównego wroga Polski wskazując Niemcy. Przygotowując A Note on the Polish Problem do publikacji w Polsce i dla Polaków, już w wolnej ojczyźnie, dokonał korekty swojej wizji politycznej, zgodnie z aktualną sytuacją geopolityczną.
Bibliografia
LITERATURA CYTOWANA
Braun A., Conrad – dotknięcie Wschodu, Warszawa 1970.
[Google Scholar]
Conrad J., Dzieła, t. 28, red. Z. Najder, Warszawa 1996.
[Google Scholar]
Conrad wśród swoich. Listy. Dokumenty. Wspomnienia, oprac. Z. Najder, Warszawa 1996.
[Google Scholar]
Dyskurs jako struktura i proces, red. T. A. van Dijk, Warszawa 2001.
[Google Scholar]
Flint C., Wstęp do geopolityki, Warszawa 2008. Geopolityka, red. A. Dybczyński, Warszawa 2013.
[Google Scholar]
Macała J., Kody geopolityczne jako element analizy dyskursu w myśli politycznej, w druku. Macała J., Między sojusznikami a wrogami. O badaniu polskich kodów geopolitycznych w XX w., w druku.
[Google Scholar]
Najder Z., Życie Conrada Korzeniowskiego, Warszawa 1996.
[Google Scholar]
Polskie mity polityczne XIX i XX wieku, red. W. Wrzesiński, Wrocław 1994-1996.
[Google Scholar]
Potulski J., Wprowadzenie do geopolityki, Gdańsk 2010.
[Google Scholar]
Podgląd
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Kategorie
Prawa autorskie & Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (a). Co do zasady – autorzy, niebędący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, zachowują prawa autorskie, w tym prawa wydawnicze do artykułów, bez żadnych ograniczeń.
Prawa autorskie (b). Co do zasady – autorzy, będący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie zachowują praw autorskich, w tym praw wydawniczych do artykułów. W takich przypadkach właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Zielonogórski.