Nostalgiczny spacer po ulicy Nowe Miasto, czyli Kolbuszowa we wspomnieniach matki Janka Bytnara
Słowa kluczowe
Abstrakt
Wspomnienia osobiste Zdzisławy Rechul (matki Janka Bytnara) są związane bezpośrednio z miastem jej urodzenia i dzieciństwa – Kolbuszową. Przywołują zdarzenia z życia codziennego, opisują miejsca i postaci związane z historią lokalną. Mają wpływ na tożsamość jednostki i grupy lokalnej.
Bibliografia
LITERATURA CYTOWANA
Bardan J., Życie codzienne w Kolbuszowej na przełomie XIX i XX wieku w świetle wspomnień jej mieszkańców, [w:] Kolbuszowa 300 lat miasta, Materiały z sesji naukowej 6-7 X 2000 r., red. J. Bardan, Kolbuszowa 2001.
[Google Scholar]
Czermińska M., Autobiograficzne formy, [w:] Słownik literatury polskiej XX wieku, red. J. Sławiński, Wrocław 1992.
[Google Scholar]
Czermińska M., Autobiograficzny trójkąt. Świadectwo, wyzwanie, wyznanie, Kraków 2000, s. 299-300.
[Google Scholar]
Czermińska M., Dom w autobiografii i powieści o dzieciństwie, [w:] Przestrzeń i literatura, red. M. Głowiński, A. Okopień-Sławińska, Wrocław 1978.
[Google Scholar]
Czermińska M., Gatunki literatury dokumentu osobistego, [w:] Autobiografia, red. M. Czermińska, Gdańsk 2009.
[Google Scholar]
Czermińska M., Tożsamość kształtowana w pamięci miejsca, [w:] Kulturowa teoria literatury. Z dziejów form artystycznych w literaturze polskiej, red. A. Łebkowska, W. Bolewski, Warszawa 2015.
[Google Scholar]
Dudek K., Zamieszkać przestrzeń. Domów żywoty własne, „Biuletyn Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej” 2012, nr 2.
[Google Scholar]
Dudzińska H., Rodzina Bytnarów, „Rocznik Kolbuszowski” 2001, nr 5.
[Google Scholar]
Nowaczewski A., Szlifibruki i flȃneurzy. Figura ulicy w literaturze polskiej po 1918 roku, Gdańsk 2011.
[Google Scholar]
Powrót do domu. Studia z antropologii i poetyki przestrzeni, red. D. Kulczycka, A. Seul, Zielona Góra 2012.
[Google Scholar]
Półćwiartek J., Kształtowanie się społeczności miasta Kolbuszowa na przełomie XVIII i XIX wieku, [w:] Ojczyzna bliższa i dalsza. Studia historyczne ofiarowane Feliksowi Kirykowi w sześćdziesiątą rocznicę urodzin, red. J. Chrobaczyński, A. Kureczko, M. Śliwa, Kraków 1993.
[Google Scholar]
Półćwiartek J., Panowie feudalni na Kolbuszowej i ich majętność w XVII-XIX wieku, [w:] Kolbuszowa 300 lat miasta. Materiały z sesji naukowej 6-7 X 2000 r., red. J. Bardan, Kolbuszowa 2001.
[Google Scholar]
Rechul-Bytnar Z. J., Moja rodzinna ulica – kolbuszowskie Nowe Miasto w początkach obecnego stulecia, „Rocznik Kolbuszowski” 2001, nr 5, s. 184.
[Google Scholar]
Rybicka E., Geopoetyka (o mieście, przestrzeni i miejscu we współczesnych teoriach i praktykach kulturowych), [w:] Kulturowa teoria literatury. Główne pojęcia i problemy, red. M. P. Markowski, R. Nycz, Kraków 2006.
[Google Scholar]
Rybicka E., Miejsce, pamięć, literatura (w perspektywie geopoetyki), „Teksty Drugie” 2008, nr 1/2.
[Google Scholar]
Rybicka E., Od przechadzki do pasaży tekstowych, [w:] eadem, Modernizowanie miasta. Zarys problematyki urbanistycznej w nowoczesnej literaturze polskiej, Kraków 2003.
[Google Scholar]
Tuan Y.-F., Przestrzeń i miejsce, przeł. A. Morawińska, Warszawa 1987, s. 14.
[Google Scholar]
Wachowicz B., Rudy, Alek, Zośka. Gawęda o bohaterach „Kamieni na szaniec”, Warszawa 2007.
[Google Scholar]
Podgląd
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Kategorie
Prawa autorskie & Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (a). Co do zasady – autorzy, niebędący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, zachowują prawa autorskie, w tym prawa wydawnicze do artykułów, bez żadnych ograniczeń.
Prawa autorskie (b). Co do zasady – autorzy, będący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie zachowują praw autorskich, w tym praw wydawniczych do artykułów. W takich przypadkach właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Zielonogórski.