Wpływ pandemii COVID-19 na eksponowanie wartości witalnych w reklamach telewizyjnych (marzec-czerwiec 2020)
Słowa kluczowe
Abstrakt
Celem artykułu jest przyjrzenie się reklamom telewizyjnym nawiązującym do izolacji społecznej wiosną 2020 roku w czasie pandemii COVID-19 pod kątem aksjologicznym. Za nadrzędne uznano zbadanie, za pomocą jakich środków werbalnych i pozawerbalnych eksponowano wartości witalne. Bazę materiałową stanowią 52 spoty reklamowe emitowane w polskiej telewizji. Eksponowanie wartości witalnych odbywało się za pomocą propagowania hasła #zostańwdomu, podpowiadania odbiorcom, z jakich usług można korzystać oraz jakim rozrywkom można się oddawać bez wychodzenia z domu, przypominania o bezpiecznych formach zakupów i kontaktu z innymi. Zachęcano do aktywności fizycznej i wspierania swojej odporności. Podkreślano troskę o seniorów i inne osoby najbardziej narażone na zakażenie COVID-19.
Bibliografia
Bralczyk J., Język na sprzedaż, Gdańsk 2004.
[Google Scholar]
Burska K., O wartościach i wartościowaniu w opisach reklamowych gospodarstw agroturystycznych w internecie, [w:] Varia XXVII, red. G. Rožai, P. Molnárová, Bańska Bystrzyca 2019.
[Google Scholar]
Burska K., Wartościowanie w katalogach reklamowych biur podróży, [w:] Idee, wartości, słowa w życiu publicznym i reklamie, red. L. Kuras, G. Majkowski, A. Fadecka, Łódź 2016.
[Google Scholar]
Burska K., Cieśla B., Jachimowska K., Kudra B., Kreatywność językowa w reklamie. Podręcznik nie tylko dla specjalistów, Łódź 2016.
[Google Scholar]
Cierpich-Kozieł A., Koronarzeczywistość – o nowych złożeniach z członem korona- w dobie pandemii, „Język Polski” 2020, z. 4.
[Google Scholar]
Duda A., Język mitu w reklamie, Lublin 2010.
[Google Scholar]
Duda A., Zmiany wartości w polskiej reklamie prasowej na podstawie analizy tygodników „Polityka” i „Newsweek”, „Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2015.
[Google Scholar]
Kamińska-Szmaj I., Wartościowanie w tekstach reklamowych, „Rozprawy Komisji Językowej Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego” 1997, t. XXIII.
[Google Scholar]
Karolczuk A., O słownictwie waloryzującym w reklamie radiowej, [w:] Współczesna polszczyzna mówiona w odmianie opracowanej (oficjalnej), red. Z. Kurzowa, W. Śliwiński, Kraków 1995.
[Google Scholar]
Laskowska E., Wartościowanie w języku potocznym, Bydgoszcz 1992.
[Google Scholar]
Makowska J., Wartości i wartościowanie w opisach aukcji w serwisie Allegro, „Media – Kultura – Społeczeństwo” 2011, nr 6.
[Google Scholar]
Michalska B., Lekarz szuka pacjenta. Leksyka wartościująca pozytywnie na internetowych stronach gabinetów stomatologicznych, „Poznańskie Spotkania Językoznawcze” 2014, t. 28.
[Google Scholar]
Michalska B., „Pigułka szczęścia”, czyli o kreacji świata na internetowych stronach gabinetów stomatologicznych (leksyka wartościująca), [w:] Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej, red. K. Burska, B. Cieśla, Łódź 2014.
[Google Scholar]
Molek K., Wartościowanie jako językowy środek perswazyjny w tekstach reklamowych, [w:] Język w komunikacji, red. G. Habrajska, t. 3, Łódź 2001.
[Google Scholar]
Puzynina J., Język wartości, Warszawa 1992.
[Google Scholar]
Zimny R., Wartościowanie i magia w języku reklamy, [w:] Kreowanie świata w tekstach, red. A.M. Lewicki, R. Tokarski, Lublin 1995.
[Google Scholar]
Adresy internetowe
[captain-jack-piwo-internetowe-domowki-z-influencerami-i-muzykami-w-kampanii-wideo]
[temat-pandemii-niemal-nieobecny-w-polskich-reklamach]
[62063,co-dziesiata-reklama-w-telewizji-odwolywala-sie-do-koronawirusa]
Podgląd
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Kategorie
Prawa autorskie & Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (a). Co do zasady – autorzy, niebędący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, zachowują prawa autorskie, w tym prawa wydawnicze do artykułów, bez żadnych ograniczeń.
Prawa autorskie (b). Co do zasady – autorzy, będący pracownikami Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie zachowują praw autorskich, w tym praw wydawniczych do artykułów. W takich przypadkach właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Zielonogórski.